Konspekt do zajęć z edukacji wczesnoszkolnej Wykorzystanie surowców wtórnych i przedmiotów naturaln
![](https://static.wixstatic.com/media/21d7f2_dd6d0040c7084a2eaea5f60548428b5e~mv2_d_1746_3104_s_2.jpg/v1/fill/w_980,h_1742,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/21d7f2_dd6d0040c7084a2eaea5f60548428b5e~mv2_d_1746_3104_s_2.jpg)
I. Temat: Drugie życie śmieci
II. Czas realizacji : 2 jednostki lekcyjne
III. Wiek uczniów: 6/7 lat
IV. Cele operacyjne: Uczeń: -porządkuje elementy według podanego kryterium -podaje cel segregowania śmieci -podaje zasady segregowania śmieci
-tworzy zabawki z odpadów i surowców naturalnych
V. Środki dydaktyczne:
- butelki, puszki po napojach, kartki, sznurki, kapsle, opakowanie po jajkach, opakowania po
bombonierce, sznurek, gazeta,kora , kasztany, żołędzie , zapałki - ilustracje śmietników
- prezentacja multimedialna - śmietniki do segregacji śmieci - klej, nożyczki, wycinanka
- tablica multimedialna
- odtwarzacz CD
VI. Formy:
-zbiorowa,
-praca w grupach,
-indywidualna
VI. Metody -podające -poszukujące
-problemowe -aktywizujące
Przebieg zajęć:
Etap wstępny:
1.Podanie celu zajęć
2.Rozsypanka literowa - ułożenie hasła „Drugie życie śmieci”
Etap realizacji:
1. Recykling - burza mózgów
*Zadanie dla zdolnych- wyszukiwanie informacji na temat recyklingu w encyklopedii
2. Rybek z Rybnika uczy segregować śmieci”- film edukacyjny na podstawie bajki
ilustrowanej Jarosława Sieka.
Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat obejrzanego filmu.
Dlaczego Rybek był smutny?
Czy wystarczy, aby jedna osoba segregowała śmieci?
Co można zrobić, aby zachęcić ludzi do segregacji śmieci?
3. Segregacja odpadów
Zadanie1: Nauczyciel stawia kosze w kolorach: zielonym , niebieskim, żółtym, czerwonym i prosi
uczniów, aby posegregowali odpady.
Zadanie 2:
Dorysowanie przez uczniów odpadów przy odpowiednim koszu.
Pozostają przedmioty pochodzenia naturalnego ( nie trzeba ich segregować)- same ulegaja biodegradacji.
Zadanie 3
Dopasowanie odpadów do odpowiedniego śmietnika - gra na tablicy interaktywnej
4. Od odpadów do nowych produktów- prezentacja multimedialna na temat pozyskiwania
produktów i energii z odzysku.
5. Drugie życie śmieci- zajęcia manualne
Uczniowie wykonują zabawki z odpadów i surowców naturalnych.
Grupa 1 Kapslołap z butelki plastikowej, kapsa/nakrętki plastikowej
Grupa 2 Hula-hop z kartonów
Grupa 3 Bibokiet ze słomki oraz obręczy z plastikowej butelki
Grupa 4 Łapacz papierowych kulek z opakowania na jajka
Grupa 5 Telefon z plastikowych kubeczków
Grupa 6 Zwierzeta z materiałów naturalnych : kasztanów , żołędzi, kory i zapałek
Etap końcowy:
Nauczyciel dziękuje uczniom za wytrwałą pracę.
Prosi chętnych uczniów, aby przypomnieli:
- dlaczego segregujemy śmieci,
- w jaki sposób segregujemy śmieci, -
w jaki sposób możemy wykorzystać śmieci.
Rozdanie nagród - informatorów o segregacji śmieci.
Wspólny taniec na gazetach w rytm muzyki.
Podczas pobytu w Portugali i wizytowaniu szkoły w Barcelosz, zapoznałam się z ciekawymi sposobami wykorzystania surówców wtórnych i naturalnych na lekcjach plastyki i techniki.
Nauczyciele przedmiotów artystycznych pokazywali prace swoich uczniów,prezentowali ciekawe pomysły na wykorzystanie dostępnych i powszechnie występujących surowców wtórnych.
Pokazywali w jaki sposób zbierają i przechowują surowce , które wykorzystają w przyszłości na swoich zajęciach.