top of page

Spotkanie grupy samokształceniowej.

Do tradycji szkolnych należą już spotkania nauczycieli naszej i katowickiej szkoły. Na kolejnej konferencji rozmawialiśmy o możliwościach zastosowania nowoczesnych technologii w pracy z uczniem.

Oto jeden z przykładów zajęć przytoczonych przez koleżanki.

Konspekt lekcji z wykorzystaniem TiK TEMAT ZAJĘĆ: Origami z podstawy kwadratu- Żuraw. CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut METODY: * Pokaz *Pogadanka *Aktywizacja, praktyczna *Prezentacji multimedialna (film, krok po kroku) CEL GŁÓWNY: kształcenie wrażliwości estetycznej. CELE SZCZEGÓŁOWE: Uczeń powinien: *Skupić uwagę na treści mówionej, pokazowej * Umieć wyciszyć się i dostosować do sytuacji zadaniowej * Zachować się zgodnie z obowiązującymi organizacyjnymi zasadami w grupie * Wykonać pracę zgodnie z instrukcją nauczyciela * Posprzątać swoje miejsce pracy po zakończeniu pracy POMOCE DYDAKTYCZNE: *kartki papieru * laptop *rzutnik multimedialny PRZEBIEG ZAJĘĆ: 1. WPROWADZENIE *Podanie tematu i celu lekcji. *Opowieść o historii origami i znaczenia żurawi, który będzie wykonywany podczas zajęć. sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać. W Europie origami pojawiło się najpierw w Hiszpanii. Później bardzo szybko rozprzestrzeniło się również na inne kraje. Do jednego z wczesnych eksperymentatorów europejskiego origami zalicza się samego Leonardo da Vinci. Znaczenie żurawia: Żuraw to piękny majestatyczny ptak, dozgonnie wierny swojemu partnerowi, jest silnym i wdzięcznym zwierzęciem. Ponieważ żuraw jest bardzo ważny w kulturze Japonii, wierzy się że gdy jakaś osoba złoży tysiąc żurawi z papieru, jej życzenie zostanie spełnione. 2. CZĘŚĆ GŁÓWNA *Pokaz filmu instruktarzowego na rzutniku multimedialnym https://www.youtube.com/watch?v=h-lR3H2qHWc&t=75s – strona z filmem * Rozdanie kartek papierowych * Pokaz slajdów: ”krok po kroku” jak wykonać żurawia. - Podczas wykonywania prac przez uczniów nauczyciel udziela rad, korekt, służy pomocą. 3. CZĘŚĆ KOŃCOWA: * Część sprawdzająca: - zawody: kto pierwszy zrobi w ciągu 5 minut jak największą ilość żurawi. *Podziękowanie za piękne prace i za zaangażowanie. * Zadanie pracy domowej- wykonanie 10 żurawi w celu wykonania na następnych zajęcia ozdoby sufitowej w świetlicy.


bottom of page